mapa serwisudrukuj

Woda w Proszowicach już zdatna do picia

Woda z wodociągu w Proszowicach jest już zdatna do picia - uznał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie. Informację o tym przekazał rzecznik krakowskiego Sanepidu Leszek Horwath.

Z powodu zanieczyszczenia wody bakteriami Clostridia, ok. 9 tysięcy osób mieszkających w Proszowicach i 14 okolicznych miejscowościach (woj. małopolskie) było od piątku pozbawionych wody zdatnej do picia z sieci wodociągowej. Władze gminy zorganizowały akcję zaopatrywania mieszkańców w wodę.

Jak poinformował Horwath, decyzja o dopuszczeniu do użytku wody z ujęcia wodociągowego została poprzedzona badaniami próbek wody, który wykazały, że woda jest już zdatna do spożycia przez ludzi.

"Bakterie Clostridia odkryte w wodociągu, to po prostu bakterie kałowe. Na razie nie wiadomo, jak się dostały do ujęcia, ale być może spłynęły do rzeki z okolicznych pól po ostatnich ulewach" - wyjaśnił Horwath.

Przypadek Proszowic jest już piątym zanieczyszczeniem sieci wodociągowej w Małopolsce w ostatnich miesiącach. W marcu epidemiolodzy zamknęli wodociąg w Suchej Beskidzkiej, w kwietniu nie było wody zdatnej do picia w kranach w miejscowości Bieńkówka, w czerwcu w Zatorze, a w lipcu w Polance Wielkiej.